Zwycięska obrona Krzyża w Miętnem w kontekście historii powszechnej.

Konferencja naukowa pt. „Zwycięska obrona Krzyża w Miętnem w kontekście historii powszechnej. Wydarzenie par excelans w PRL” została przygotowana przez: Fundację Angeli Terrae, Komitet Organizacyjny 40-lecia obrony Krzyża w Miętnem, Katedrę Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL oraz Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej. Uczestniczyło w niej ponad 300 osób; głównie nauczyciele religii z diecezji siedleckiej, uczestnicy wydarzeń z przed 40-lat, przedstawiciele społeczności Miętnego, ale także inni zainteresowani tematem.

Po słowach wprowadzenia Marii Koc – poseł na sejm RP, przewodniczącej komitetu organizującego rocznicowe wydarzenia, ks. dr hab. prof. KUL Andrzej Kiciński w referacie „Obrona Krzyża w Miętnem. Stan badań naukowych – aspekt edukacyjny i medialny” przybliżył instytucje, które gromadzeniem danych przysłużyły się do upamiętnienia wydarzeń, a także tematycznych publikacji, które dotychczas powstały.

Drugi temat: „Odwaga młodzieży, nauczycieli i społeczeństwa polskiego w czasie obrony krzyża w Miętnem – aspekt historyczny” przedstawił prof. dr hab. Jan Żaryn. Prelegent podjął analizę postaw młodzieży, nauczycieli i społeczeństwa polskiego w czasie obrony krzyża w Miętnem w aspekcie historycznym.

dr Anna Mroczek zaprezentowała temat „Nauka miłości podczas obrony Krzyża – aspekt biograficzny”. Dzieląc się swoim doświadczeniem sprzed 40 lat, uczennicy i uczestnika strajku – wskazała, że dziś wspominamy to wydarzenie, bo było ono zwycięstwem Boga w życiu protestujących, ale również zwycięstwem wspólnoty Kościoła. – Wspominamy to wydarzenie dla historii, na którą przyszedł najwyższy czas, by jej dokumenty zebrać i usystematyzować. Jeszcze bardziej zależy nam na uwrażliwieniu i umocnieniu współczesnego społeczeństwa do obrony najwyższych wartości polskiego narodu. 

Ostatni temat: „Jak prowadzić lekcje religii katolickiej i historii o obronie krzyża w Miętnem. Aspekt metodologiczny” został zaprezentowały przez dr Joannę Borowicz. W czasie referatu dokonano prezentacji przygotowanych materiałów katechetycznych, które mają służyć przybliżeniu historii z ZSR Miętne i znaczenia świadectwa wiary.

Uczestnicy wydarzeń z przed 40-lat wyrazili wdzięczność wszystkim stróżom prawdy o tej historii i wyrazili nadzieję, że dzięki zaangażowaniu ludzi nauki zostanie ona uwieczniona i poniesiona w przyszłe pokolenia.

Konferencja odbiła się szerokim echem w prasie lokalnej, ale nie tylko. Linki do tematycznych artykułów:

siedlce-konferencja-zwycieska-obrona-krzyza-w-mietnem-w-kontekscie-historii-powszechnej

galeria – Regionalny Portal Informacyjny Podlasie

bohaterstwo-mlodziezy-polegalo-na-niezwyklej-solidarnosci-i-masowosci-strajku-wskazal

wazna-lekcja-krzyza-40-lat-od-wydarzen-w-mietnem

Partnerami konferencji i całego projektu są IPN, Diecezja Siedlecka, Urząd Miasta, Gminy i Starostwo Powiatowe Garwolin, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II moduł: Popularyzacja nauki.